Kronika 2 ODH im. Szarych Szeregów

Wszystkie aktualności na bieżąco umieszczamy na profilu FB (kliknij na logo)
Poniżej przedstawiamy jedynie najważniejsze wydarzenia z życia drużyny:

26-30 grudnia 2019 roku 
HARCERSKA AKCJA ZIMOWA 2019..

W dniach od 26 do 30 grudnia 2019 roku nasza drużyna wzięła udział w Harcerskiej Akcji Zimowej w Wilnie. Inicjatywa wyszła od Warmińskiego Hufca Harcerzy "Płomienie". Zakwaterowani byliśmy w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Ciekawy czas, gdzie poznaliśmy historię miasta. Ostatnie dni w roku przyniosły wiele zmian w naszej drużynie.
17 grudnia 2019 roku 
ŚWIATEŁKO BETLEJEMSKIE..

Światełko Betlejemskie - dziś na olsztyńskim zamku nasza drużyna odebrała "światło", które dzięki harcerzom ZHP przybyło do naszego miasta. Jest to piękny symbol łączący nas z tym, co wydarzyło się dwa tysiące lat temu w Betlejem. Na świat z narodzinami Jezusa Chrystusa przyszła Miłość i Pokój. Zabieramy ten symboliczny płomień, aby w naszej codzienności wprowadzić to zobowiązanie w czyn!
12 listopada 2019 roku 
PIERWSZE URODZINY...

Uroczysty apel z okazji pierwszych urodzin naszej drużyny. Niech nam drużyna żyje przynajmniej sto lat! Po uroczystości udaliśmy się do biura obwodu, gdzie odbyła się impreza wraz z harcrekami z naszego Obwodu. 
11 listopada 2019 roku 
UROCZYTSTY APEL - SŁUŻBA...

Dzisiaj w tak ważne święto państwowe mieliśmy okazję pełnić służbę podczas uroczystego apelu.
1 listopada 2019 roku 
PAMIĘĆ O BOHATERACH...

W Uroczystość Wszystkich Świętych odwiedziliśmy groby bliskich nam osób, bohaterów, ludzi oddanych Ojczyźnie. Wspominaliśmy zmarłych harcerzy. Wierzymy, że dołączyli Oni do grona Świętych!
26 października 2019 roku 
MISJA NA CMENTARZU...

Dzisiaj złożyliśmy wieniec na grobie bohatera AK - w ciekawych okolicznościach poznaliśmy Jego historię, a oto skrót: Śp. Adam Żuwała ps. "GOŁĄB" (obecnie pochowany na Cmentarzu w Olsztynie - ul. Poprzeczna) był od końca 1943 dowódcą kompanii terenowej o kryptonimie Marysia, a następnie w wyniku splotu różnych wydarzeń (przede wszystkim obławy na żołnierzy i cichociemnych w Krakowie znanej jako tragedia pod Łęgiem), pokierował grupą spalonych ludzi, którzy wyszli z Krakowa i ostatecznie został dowódcą oddziału partyzanckiego nr 1 (krypt. Żelbet), który przemieszczał się na terenie powiatu miechowskiego, krakowskiego i myślenickiego. Wyprowadził swój oddział bezpiecznie ze zmasowanej obławy w miejscowości Zawadka (myślenickie). Kawaler Orderu Virtuti Militari.
26 października 2019 roku 
WARSZTATY ZUCHOWE...

8 druhów naszej drużyny obecnie jest na Kursie Zastępowych. Trzymamy za Was kciuki i kto wie, może niebawem na Waszym ramieniu pojawi się brązowy sznur? A może już jest
19 października 2019 roku 
JUBILEUSZ SZPOTALA MALTAŃSKIEGO...

Kiedy jedni się szkolą, inni druhowie podejmują służbę. Tym razem pomagamy przy Jubileuszu 15-lecia istnienia Szpitala Maltańskiego w Barczewie. Druh Olaf i druh Franek trzymali sztandar.
2019/2020 roku 
NOWE NASZYWKI HUFCA...

Podczas nadzwyjacznej zbiórki naszego Hufca została zaprezentowana nowa naszywka, która ma ujednolicić wszystkich Harcerzy w środowisku. Piękne tłumaczenie symboli: muszla nawiązuje do Olsztyna, płomienie do nazwy Hufca, złoty kolor do godności, logo ZHRu.
4-5 października 2019 roku 
ZAKUP NOWEGO NAMIOTU "10"...

Kolejny weekend harcerski - tym razem nocujemy w Olsztynku. Szykujemy się do jutrzejszej gry w Warmińskim Hufcu Harcerzy "Płomienie". Nasze patrole zajęły II i III miejsce. Nasz Hufiec rozpoczął kolejny rok działalności.
1 października 2019 roku 
ZAKUP NOWEGO NAMIOTU "10"..

Dzięki wsparciu naszych drużynowych przyjaciół (Tu wielkie podziękowania kierujemy szczególnie do Nadleśnictwa Olsztyn) udało się nam zakupić wojskową "dychę". Potrzebujemy jeszcze 3 takich namiotów, by w pełni wyposażyć naszą drużynę w sprzęt obozowy.Dzięki wsparciu naszych drużynowych przyjaciół (Tu wielkie podziękowania kierujemy szczególnie do Nadleśnictwa Olsztyn) udało się nam zakupić wojskową "dychę". Potrzebujemy jeszcze 3 takich namiotów, by w pełni wyposażyć naszą drużynę w sprzęt obozowy.
28 września 2019 roku 
HARCERSKA GRA MIEJSKA W OLSZTYNIE..

Dzisiaj zakończyła się dwudniowa (27-28.09) harcerska gra miejska "Heurisko - DETAL Echa Pamięci", która została zorganizowana w Olsztynie dla Obwodu Warmińsko-Mazurskiego ZHR.

Jest nam miło poinformować, że patrol nasze drużyny w składzie - druh Dawid, Seweryn, Stasiek, Franek, Janek, Tymek i Krzysiek zajęli I miejsce!
21 września 2019 roku 
AKCJA ZZ W TOMARYNACH..

Dnia 21 września 2019 roku, odbyła się akcja ZZ w Tomarynach - druhowie w wieku wędrowniczym udali się do ciekawego miejsca - bunkry (pozostałość po I Wojnie Światowej). Mieliśmy okazję podszkolić się w pracy z liną :)
13-15 września 2019 roku 
BIWAK W ŚWIĘTEJ LIPCE..

Misja Święta Lipka - tym razem hologramy, miecze świetlne i teleportacje. Czyli nowe metody w starej formule. Mimo, że pogoda nas nie rozpieszczała to jednak w dniach 13-15 września 2019, udaliśmy się na biwak do Świętej Lipki. Ostatniego dnia uczestniczyliśmy w drużynowych zawodach strzeleckich na strzelnicy w Kętrzynie. Dziękujemy Panu Milanowi Cieśli za zaangażowanie i zorganizowanie szkolenia.
30 sierpnia 2019 roku 
RUSZAMY Z NABOREM DO DRUŻYNY...

(-) skończyły się wakacje :(
(+) rozpoczęły się zbiórki :)

Serdecznie zapraszamy byś dołączył w nasze szeregi, razem podbijamy świat i radosną ekipą wyruszamy w nieznane, by przeżyć niejedną przygodę. Szykujemy się do akcji naborowej - kontakt do nas znajdziesz na stronie: www.2odh.pl
30 sierpnia 2019 roku 
WARTO BADAĆ SWOJE KORZENIE...

W ostatnią niedzielę w wigierskim klasztorze miało miejsce uroczyste odsłonięcie dwóch okolicznościowych tablic z okazji 350-lecia ufundowania wigierskiego klasztoru oraz osiedlenia się w dobrach wigierskich przodka jednego naszego druha.
30 sierpnia 2019 roku 
TURNIEJ DRUŻYN LEŚNYCH...

Podczas Zlotu Pomorza odbył się Turniej Drużyn na Pomorzu. Przystąpiło 27 drużyn. Udało nam się wywalczyć 12 miejsce, co uważamy za duży sukces. Jeszcze większą radość jest fakt, że w kategoryzacji udało zdobyć miano DRUŻYNY LEŚNEJ. Wszystkim harcerzom dziękuję za wasz trud, bo pracowaliśmy na to cały rok!
30 sierpnia 2019 roku 
KOLEJNE PRZYRZECZENIA...

Również na Wyspie Sobieszewskiej przy Wiśle zapłonęło ogisko przy którym druhowie Krzysztof i Bartek złożyli przyżeczenia harcerskie i otrzymali krzyże. Gratulujemy!
29-30 sierpnia 2019 roku 
ZLOT POMORZA Z OKAZJI 30-LECIA W SOBIESZEWIE...

Nie mogło nas zabraknąć na Zlocie Pomorza na Wyspie Sobieszewskiej, byliśmy tam tylko dwa dni, ale dobrze było spotkać się z najlepszymi drużynami w naszym środowisku. Cieszę się, że mogliśmy uczestniczyć w tym zlocie.
16 sierpnia 2019 roku 
ARTYKUŁ W GAZECIE OLSZTYŃSKIEJ...

Podczas ostatnich dni na obozie jednym z naszych wychowawców był Wojciech Kosiewicz, który pisze również artykuły do Gazety Olsztyńskiej. I tak oto powstał artykuł, który zawiera wspomnienia naszych harcerzy z obozu w Rybakach. Dzięki Wojtek!
14 sierpnia 2019 roku 
KRZYŻ HARCERSKI...

W ostatnią noc neszego obozu 7 harcerzy złożyło przyrzeczenie harcerskie i otrzymał krzyże: zastepowy Seweryn, Janek, Kuba, Wojtek, Olaf, Kuba i Franek. Wcześniej uczynił to zastępowy Dawid. Powodzenia w dalszym kroczeniu obraną drogą .
13 sierpnia 2019 roku 
BIEG NA STOPIEŃ...

Podczas naszej wędrówki zaszliśmy do Olsztynka, a tam odbył się BIEG NA STOPIEŃ MŁODZIKA - wszystkim harcerzom udało się otrzymać stopień: Olek, Wojtek, Bartek, Kuba, Olaf, Janek, Kuba, drugi Kuba i Franek - gratulujemy!
5 sierpnia 2019 roku (niedziela)
SPOTKANIE HARCERZY W GIETRZWAŁDZIE...

Nasza drużyna mocno zaangażowała się w przygotowania spotkania harcerzy w Gietrzwałdzie. Mieliśmy sporo pracy m.in. przygotowaliśmy bicie rekordu polski tańcząc belgijkę - tańczyło 4851 osób! Podczas koncertu wystapili Siewcy Lednicy i zespół NiemaGOtu. 
1 sierpnia 2019 roku (czwartek)
75. ROCZNICA POWSTNIA WARSZAWSKIEGO...

Razem z drużyną wyruszyliśmy do stolicy, aby upamiętnić 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. Braliśmy udział w Apelu Pamięci na Powązkach, a następnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza śpiewaliśmy z Warszawiakami "(nie) zakazane piosenki" - wspaniałe wydarzenie.
2-11 sierpnia 2019 roku 
ZLOT 30-LECIA ZHR...

Wzieliśmy udział we wspaniałym wydarzeniu: Zlocie z okazji 30-lecia ZHR. Był to czas niezwykły, wiele wspomnien. Dokładna relacja na stronie głównej. Mieliśmy okazję spotkać wielu wspaniałych instruktorów - np. Druha Przewodniczącego (zdjęcie obok). Komendantką została hm. Małgorzata Siergiej.
30 czerwca 2019 roku (niedziela)
ODWIEDZINY OBOZU ZHR...

Odwiedziliśmy obóz pod Rynem, gdzie poznaliśmy wspaniała 44 Warszawską Drużynę Harcerzy. Piękne miejsce wybrali na zbudowanie obozu.
29 czerwca 2019 roku (sobota)
ZBIÓRKA HUFCA...

Odbyła się zbiórka naszego Hufca, gdzie zobaczyliśmy nową plakietkę hufcową. Szykują się duże zmiany w wyglądzie naszego munduru. Dziękujemu naszym druhom, że mimo wakacji udało się w dość licznym składzie spotkać z Hufcowym.
23 czerwca 2019 roku (niedziela)
PIERWSZY KRZYŻ HARCERSKI...

Dzisiaj nad ranem mł. Michał Artych przyjął krzyż harcerski - pierwszy w naszej drużynie. Życzymy kolejnych przygód na harcerskiej drodze!
21-23 czerwca 2019 roku (piątek-niedziela)
BIWAK W ZĄBIU...

Po każdym biwaku mówimy, że był najlepszy. Ten również był fantastyczny, choć również nie obeszło się bez fajniejszych i mniejfajnych przygód. Nasz ośrodek w Ząbiu jest niezwykle sprzyjający do podnoszenia harcerskich umiejętności. Spędziliśmy fantastyczne 3 dni w pięknym sosnowym lesie. Dziękujemy kierownictwi Ośrodka za tak niezwykłe miejsce!
19 czerwca 2019 roku (środa)
RODZINNY PIKNIK DRUŻYNOWY...

Serdecznie dziękujemy naszym mamom za wspaniałe słodkości (wszystko było pyszne!) i szczególne słowa wdzięczności kierujemy do Julity za poprowadzenie animacji. I tak oto zaczynają się WAKACJE - przeharcerski czas!
19 czerwca 2019 roku (środa)
ZAKOŃCZENIE ROKU...

Aż 11 harcerzy z naszej drużynie otrzymało świadectwo z czerwonym paskiem - to wielki sukces i dowód, że można połączyć naukę z działaniem w drużynie harcerskiej. Jesteśmy z Was dumni i życzymy dalszych sukcesów! Jeden dodatkowy kubek został przygotowany naszemu przybocznemu - za wzorową pracę w drużynie.
11 czerwca 2019 roku (wtorek)
WYJAZD DO WARSZAWY...

Dzięki pomocy Pani Poseł Iwony Arent mogliśmy wyjechać drużyną do warszawy, aby zobaczyć, jak pracuje się w Sejmie i Senacie. Zjedliśmy poselski obiad, zwiedziliśmy Pałac Prezydencki. Dziękujemy Pani Poseł za tak wspaniały wyjazd. Nawet wysokie temperatyry nie popsuły nam humoru, był to dobry biwak.
10 czerwca 2019 roku (poniedziałek)
EUROPEJSKI TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH...

Dziś druhowie Patryk i Bartek godnie reprezentowali naszą drużynę na Europejskim Turnieju Gier Planszowych w Olsztynie. Każdy kto gra w planszówki rozwija swoją kreatywność - więc jakie są Wasze ulubione planszówki?
1 czerwca 2019 roku (sobota) cz. 2
HARCERSKA SŁUŻBA LEDNICA...

Z wielu ciekawych ogólnopolskich akcji, w których harcerze pełnią służbę jest jedna szczególna HSL - Harcerska Służba Lednica. Bierze w niej udział ponad 1000 harcerzy z całej Polski. Nie mogło i nas tam zabraknąć - zatem wybraliśmy się wraz z 20 innymi harcerzami i harcerkami z naszego Okręgu, by zobaczyć, jak to wygląda od strony służby. I musimy przyznać, że było fantastycznie! 
6 czerwca 2019 roku (czwartek)
CIEKAWOSTKA O WOJOWNIKU...

Dziś witam Was w innym niż zwykle mundurze. Jest to mundur 2 Olsztyńskiej Drużyny Harcerskiej imienia Szarych Szeregów, w której mam zaszczyt być druhem. Swój wolny czas dzielę pomiędzy strzelectwo i zbiórki harcerskie. To też jest powodem, dla którego publikuję rzadziej filmy ze strzelania.
24 maja 2019 roku (piątek)
FESTIWAL PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ W JEZIORANACH

Otrzymaliśmy zaproszenie, aby uczestniczyć w XIII Festiwalu Piosenki Patriotycznej - każda okazja jest dobra, by uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym!
4 czerwca 2019 roku (wtorek)
ZBIÓRKA Z LEŚNIKIEM

Dwa zastępy z naszej drużyny spotkały się z leśniczym z Dąbrówki. Pokazał nam czym się zajmuje i opowiedział o różnych gatunkach drzew. Dziękujemy bardzo za super spędzony czas w terenie!
1 czerwca 2019 roku (sobota)
HSL 2019

Harcerska Służba Lednica - kilku harcerzy z naszej drużyny podjęli służbę podczas XXIII Spotkania Młodych w Lednicy. Podjęliśmy się słuzby porządkowej, łączności i medycznej. Dwadzieścia osób z naszego Obwodu uczestniczyło w tej służbie - super być razem!
22 maja 2019 roku (środa)
KOMISJA INSTRUKTORSKA W GDAŃSKU

Olsztyński ZHR rośnie w siłę! Dziś do grona pomorskich instruktorów dołączył pwd. Radosław Czerwiński drużynowy 2 ODH im. Szarych Szeregów. Życzymy wielu przygód na harcerskim szlaku!
14 maja 2019 roku (wtorek)
WARSZTATY Z PIERWSZEJ POMOCY

Dzięki uprzejmości Mateusza Krebsa z PCK mieliśmy możliwość nauczyć się, jak działać w sytuacji zagrożenia życia. Przydatna lekcja, obyśmy nie musieli sprawdzać jej w realnym życiu.
21 maja 2019 roku (wtorek)
URODZINY DRUŻYNOWEGO

Staramy się pamiętać o urodzinach każdego harcerza. Tym razem bardzo radośnie i uroczyście przeżywaliśmy urodziny naszego drużynowego. 
12 maja 2019 roku (niedziela)
KLUCZYKOWANIE SEWERYNA

Nasza drużyna wzięła udział w grze o wątku kryminalnym. Seweryn dostał specjalne zadanie. Zupełnie niczego nie świadomy miał stawić się na olsztyńskiej starówce... tam rozpoczęła się gra. Ostatecznie Seweryn poradził sobie doskonale - otrzymał kluczyk drużynowy.
3 maja 2019 roku (piątek)
KONSTYTUCJA 3-GO MAJA

W tym roku możemy pochwalić się, że pełniliśmy honorową wartę przy kolumnie Orła Białego. Pięknie prezentowała się nasza drużyna. Dziękujemy Wam Druhowie, ze Waszą dzisiejszą postawę. Nasi harcerze składali kwiaty wraz z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
10-11 maja 2019 roku (piątek-sobota)
BIWAK W RYBAKACH

Nasz biwak rozpoczęliśmy od sprzątania lasu (odcinek Stawiguda - Rybaki - ok. 7 km). Dzielnie harcerze pracowali i nazbierali kilkadziesiąt dużych worków. Biwak rozpoczęliśmy od budowania obozowiska. Następnie mimo złej pogody udało się przeżyć ognisko obrzędowe. W nocy alarm, a za dnia kilka gier, spotkań i nauka jazdy konnej. Wyjazd zaliczamy, jako udany!
10 maja 2019 roku (piątek)
SADZENIE LASU

Dzisiaj harcerze z naszej drużyny brali udział w sadzeniu lasu. Druhowie pomagali również szkołom i przedszkolom w sadzeniu małych dębów. Przy tym pogłębiając swoją wiedzę i dobrze się bawiąc.
3 maja 2019 roku (piątek)
SŁUŻBA

Akcja "BALON" zakończona sukcesem! Wiwat 3 maj! Każda forma służby nas cieszy, bo dzięki niej robimy coś małego, ale czujemy zarazem, że uczestniczymy w czymś wielkim. 
2 maja 2019 roku (czwartek)
ŚWIĘTO FLAGI PAŃSTWOWEJ

Dlaczego 2 maja? Z odpowiedzią przychodzi nasza historia - 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizjonu Kościuszkowskiego umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej. Wielu Polaków pamięta, jak w okresie PRLu, właśnie 2 maja byli przymuszani do zdejmowania flag po Święcie Pracy, aby nikomu nie przyszło na myśl świętować wspomnienie Konstytucji 3 Maja.
27 kwietnia 2019 roku (sobota)
GRA MIEJSKA W GDYNII - I MIEJSCE

Wygraliśmy grę miejską podczas VII Harcerskiego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Z taką drużyną można wszystko! Nagrodą jest kociołek do kuchni polowej i różne gry!
26-28 kwietnia 2019 roku (piątek-niedziela)
VII HFF - PODSUMOWANIE

Prezentujemy nasze wspomnienia z wyjazdu na VII Harcerski Festiwal Filmowy w Gdynii. Była gra miejska, biwak, planszówki, projekcje filmowe, uroczysta gra, koncert i wiele super atrakcji. Niektóre chwile udało się uwiecznić na filmie. 
Film promocyjny:
NOWE ŻYCIE

Po wielu godzinach nagrywania materiału filmowego, wreszcie udało się złożyć wszystko w jedno całość - tak powstał film NOWE ŻYCIE. Dlaczego taki tytuł? Każdemu harcerzowi w naszej drużynie bycie w 2ODH odmienia nasz żywot. Dziękujemy wszystkim, dzięlki którym mogliśmy nagrać piękne ujęcia (zwłąszcza ks. Leszkowi, Pawłowi, Rafałowi i wielu innym).
18 kwietnia 2019 roku (środa)
PRACA W BIURZE OBWODU

Dzisiaj odbyła się praca przy biurze obwodu. Dziękuję Druhom: Marcinowi, Dawidowi, Kubie, Olafowi, kuzynowi Olafa za obecnosc i służbę! Czuwaj!
13 kwietnia 2019 roku (piątek)
DROGA KRZYŻOWA NA STARÓWCE

Nasza drużyna włączyła się w służbę podczas corocznej Drogi Krzyżowej na olsztyńskiej starówce - w tym roku odbyła się już po raz 21. Przed nabożeństwem przeżyliśmy własną Drogę Krzyżową, które rozważania oparte były na histori z "Kamieni na Szaniec".
15 kwietnia 2019 roku (niedziela)
ZBIÓRKA NARZĘDZI W KLEBARKU WIELKIM

Dziękujemy Parafii w Klebarku Wielkim za wsparcie naszej drużyny. Otrzymaliśmy wspaniałe narzędzia, a wśród nich wiele nowych! I jak tu wątpić w dobroć ludzką? Jesteście wspaniali!
2 kwietnia 2019 roku (wtorek)
GRA MIEJSKA NA ZBIÓRCE

Dzisiaj druhna Magda specjalnie dla naszej drużyny przygotowała grę miejską - zastępy ruszyły zdobyć miano najlepszego patrolu. Spotkanie zakończyło się apelem drużyny. Dwóch harcerzy otrzymało lilijki: Bartek i Olaf. Dzięki życzliwości rodziny Bartka, każdy harcerz otrzymał fantastyczną torbę! Dziękujemy!!!
26 marca 2019 roku (sobota)
NAGRYWAMY FILM NA HFF

Ostatnie dwa tygodnie minęły pracowicie, bowiem wolny czas spędzaliśmy na nagrywaniu filmu promującego naszą drużynę, który chcemy zgłosić na Harcerski Festiwal Filmowy w Gdyni - prezentujemy zdjęcia ujęć filmowych i trzymajcie za nas kciuki.
25 marca 2019 roku (piątek)
AUDYCJA W RADIO PLUS

O harcerstwie moglibyśmy mówić i mówić - cieszymy się, że są tacy, którzy nas słuchają. Dziękujemy Radio Plus za spotkanie i do usłyszenia na antenie.
23 marca 2019 roku (niedziela)
RATUJEMY KUCHNIĘ POLOWĄ

W tak dobrą pogodę warto zrobić coś pożytecznego - tym razem ratujemy w Różnowie naszą kuchnię polową! Będzie grochówka:-)
17 marca 2019 roku (niedziela)
SPOTKANIE Z PANIĄ WERONIKĄ

W czasie naszej wizyty w Wójtowie spotkaliśmy przesympatyczną Panią Weronikę, która opowiedziała nam o czasach wojennych. Coraz trudniej spotkać takich świadków historii. Warto na chwilę zostawić komputer, by doświadczyć takiego spotkania!
17 marca 2019 roku (niedziela)
AKCJA ZAROBKOWA W WÓJTOWIE

Trwa akcja zarobkowa naszej drużyny - zbieramy na namiot oraz przyjmujemy niepotrzebne narzędzia. Dziękujemy ks. Andrzejowi Adamczykowi (proboszczowi z Wójtowa) za tak życzliwe przyjęcie. Zebraliśmy sporo bardzo przydatnych narzędzi, spotkaliśmy się z ciekawymi osobami (część z nich wspominała swoje bycie w harcerstwie). W sposób szczególny pragniemy podziękować Panu Piotrowi za przekazaniu tulu cennych narzędzi, ubrań, map, plecaków i sprzętu harcerskiego.
12 marca 2019 roku (wtorek)
TVP3 OLSZTYN - MATERIAŁ

Dziś TVP 3 Olsztyn zainteresowała się naszą zbiórką narzędzi - dziękujemy ekipie TVP, za to ciekawe spotkanie. Harcerstwo jest dla nas niesamowitą przygodą - cieszymy się, kiedy możemy podzielić się tym, czym żyjemy z innymi.
11 marca 2019 roku (poniedziałek)
NOWA WSPÓŁPRACA

Udało się nam nawiązać ciekawą współpracę z Nadleśnictwem Olsztyn, które wesprze naszą drużynę. Niebawem przekażemy więcej informacji.
10 marca 2019 roku (niedziela)
ZBIÓRKA NARZĘDZI

A może i Ty nam pomożesz? Jeżeli w Twoim domu zalegają stare narzędzia, które od dawna nie są Ci potrzebne, a może chcesz nam pomóc w gromadzeniu narzędzi drużynowych. Organizujemy Wielkopostną Zbiórkę Niepotrzebnych narzędzi - skontaktuj się z nami lub przynieś je do następujących punktów (informacje na plakacie) - niech moc dobra będzie wśród nas! Za okazaną pomoc możesz liczyć na wdzięczność chłopaków z drużyny, którzy tylko czekają, by wykorzystać pozyskane narzędzia! Czuwaj!
9 marca 2019 roku (czwartek)
ZZ UCZY SIĘ GOTOWAĆ (SZKOLENIE WEWNĘTRZNE)

Nasz Zastęp Zastępowych w sobotę mimo złej pogody dzielnie odbył zbiórkę, w czasie której udało nam się zbudować mini kuchnię polową. Dzięki zaopatrzeniu druha Marcina przygotowaliśmy smaczną zupę pomidorową. Zastępowi doskonalili swoje umiejętności rozpalania ogniska w deszczu - udało się! 
7 marca 2019 roku (czwartek)
WYCIECZKA DO SEJMU RP

Tak ciekawie złożyło się, że ZZ miał możliwość zwiedzenia Warszawy. Widzieliśmy Sejm RP, zwiedzaliśmy budynek TVP (nawet udało nam się trafić na nagranie "Jaka to melodia"), a na końcu wzięliśmy udział w warsztatach pt. Niewidzialna Wystawa. Niezwykła jest nasza stolica, ale i z radością powróciliśmy do naszego pięknego Olsztyna.
3 marca 2019 roku (niedziela)
BIEG TROPEM WILCZYM

Obwód Warmińsko-Mazurski ZHR zorganizował Bieg Tropem Wilczym, który miał upamiętnić Żołnierzy Wyklętych. Odbyły się dwa biegi na dystansie 5 km i 1963 m (nawiązuje to do roku 1963, w którym został zastrzelony ostatni z Żołnierzy Wyklętych). Po całej akcji była okazja spotkać się przy grochówce z kuchnii polowej. Oczywiście część naszej drużyny wzięła udział w biegu - gratulujemy wytrwałości. A najmłodszych zapraszamy za rok. Każdy uczestnik otrzymał pamiatkowy medal i dyplom.
27 lutego 2019 roku (wtorek)
IMPREZA Z OKAZJI DMB 

Razem z 7 Olsztyńską Drużyną Harcerek "Szkwał" zorganizowaliśmy dyskotekę z okazji Dnia Myśli Braterskiej (DMB). Zaprosiliśmy do wspólnego świętowania wszystkich naszych instruktorów, drużynowych i przybocznych. Zabawa trwała kilka godzin, a była wyśmienita dzięki druhnom: Kasi i Marysi. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Katolickiej za udostępnienie sal. Dziękujemy też wszystkim naszym mamom za przygotowanie wspaniałych wypieków.  Więcej zdjęć na Facebooku: kliknij, aby zobaczyć więcej
25 lutego 2019 roku (niedziela)
HARCERSKA MSZA

Z okazji wspomnienia bł. Druha Wicka, spotkaliśmy się wspólnie na harcerskiej Mszy Świętej, która tradycyjnie odbyła się w olsztyńskiej Kaplicy Jerozolimskiej przy ul. Grunwaldzkiej o godz. 17:00. Wzrastamy nie tylko w harcerska wiedzę, ale również wzrastamy duchowo. Pamiętamy o słowach naszego założyciela BP: "...gdyby skauting miałby być bez Boga to lepiej, aby go nie było wcale". Druh Wicek czyli bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski został zamodrowany w Dachau, był instruktorem harcerskim w stopniu podharcmistrza - wierny służbie do końca!
23 lutego 2019 roku (sobota)
GRA TERENOWA (DMB)

Jest nam niezmierni miło poinformować, że nasza drużyna zajęła I miejsce w grze terenowej "KURIER", która została zorganizowała na olsztyńskiej strzelnicy w lesie miejskim. Całość wpisywała się w obchody Dnia Myśli Braterskiej (DMB). Gratulujemy wszystkim Druhom, którzy wzięli udział i godnie reprezentowali naszą drużynę. Gra rozpoczęła się od godz. 12:00. Opiekę nad harcerzami sprawował druh Marcin Nowak.
22/23 lutego 2019 roku (sobota)
BAL Z OKAZJI 30-LECIA ZHR (DMB)

W sopockim Hotelu Haffner odbył się uroczysty Bal Instruktorski z okazji 30-lecia ZHR, którą zorganizował Okrąg Pomorski ZHR. Ponad 140 osób bawiło się do białego rana, świętując. Wśród gości byli również przedstawiciele naszego Okręgu Warmińsko-Mazurskiego ZHR, a w tym nasz drużynowy. Podczas balu nie zabrakło konkursów, wspomnień, rozmów z założycielami ZHR. Już niebawem w Olsztynie odbędzie się Zlot 30 lecia ZHR - nie możemy się doczekać!
22 lutego 2019 roku (piątek)
HARCERZE W SZKOLE - PROMOCJA (DMB)

W Dniu Myśli Braterskiej harcerki i harcerze nakładają mundur i idą do szkoły/pracy, aby dać świadectwo i promować harcerstwo. Tego dnia w naszych szkołach można było spotkać różne organizacje: ZHR, ZHP, czy SKAUCI EUROPY. Wszystkich nas łączy założyciel Robert Baden-Powell, którego urodziny dziś wspominamy. Harcerze są dla siebie braćmi i siostrami. Przypominamy sobie tego dnia również o szacunku i toleracji.
22 lutego 2019 roku (piątek)
ODZNACZENIE PREZYDENCKIE 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza Przewodnicząca Obwodu Warmińsko-Mazurskiego ZHR druhna hm. Małgorzata Siergiej HR została przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczona medalem 100-lecia odzyskania Niepodległości. Serdecznie gratulujemy i w naszym lokalnym środowisku przeżywamy ogromną dumę z tego wyróżnienia. 
22 lutego 2019 roku (piątek)
PORANNY APEL (DMB)

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej (DMB) o godz. 7:00 odbył się poranny apel, który poprowadził nasz Druh Hufcowy pwd.Piotr Chrostowski HR. Ponad połowie harcerzy z naszej drużyny udało się rano wstać - dziękuję za Wasze zaangażowanie. W czasie apelu został odczytany rozkaz, na mocy którego nasz Drużynowy otrzymał stopień Harcerza Rzeczpospolitej (HR). 
19 lutego 2019 roku (wtorek)
ZBIÓRKA Z DRUHEM MARCINEM 

Podczas dzisiejszej zbiórki spotkaliśmy się z druhem Marciniem Nowakiem, który przygotował ciekawostkę/zabawę/majsterkę - nauczyliśmy się wypalać harcerskie miana na pasku skórzanym. Każdy z harcerzy zrobił własną skórzaną plakietkę. W czasie naszego spotkania podczas "kominka" przypomienliśmy sobie o wartościach, nad którymi chcemy pracować, przypomieliśmy sobie życiorys założciela, bowiem zbliża się Dzień Myśli Braterskiej. Dziękujemy druhowi Marcinowi za spotkanie - kto wie, jak jeszcze rozwinie się ta nasza znajomość :-) 
15 lutego 2019 roku (piątek)
ARTYKUŁ DRUŻYNOWEGO

Nasz drużynowy w ramach zadań na HR miał napisać artykuł, który miał się pojawić w ogólnopolskiej gazecie. Tak oto powstał artykuł pt. "Służę, więc jestem". Druh Radek opisał w nim o wartości służby w harcerstwie, o Białej Służbie w Panamie, o tym, że realizując służbę bliźnim wykonujemy ewangeliczy nakaz "miłości bliźniego". Serdecznie zachęcamy do lektury. Cały tekst można znaleźć w ogólnopolskim miesięczniku "WZRASTANIE" (Nr 2/2019), który jest główną gazetą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM).