Informacje o naszej drużynie

Czuwaj!

Skoro czytasz nasz informator, to znaczy, że jesteś w zasięgu 2 Olsztyńskiej Drużyny Harcerzy im. Szarych Szeregów. Robimy wszystko, aby nasza drużyna była najlepsza, dlatego potrzebujemy w niej osób takich jak Ty!

Już od momentu wstąpienia do drużyny i przyjęcia Krzyża Harcerskiego będzie można nazywać Cię harcerzem. Szybko poznasz nasze zwyczaje - witamy się lewą ręką i słowem "czuwaj", mówimy do siebie „Druhu” lub mianem... z biegiem czasu poznasz wszystkie nasze zasady.

Jesteśmy młodą drużyną - działamy od 12 listopada 2018 roku. Jesteśmy jednak bardzo aktywni - byliśmy na licznych biwakach, wyjazdach, braliśmy udział w akcjach społecznych i wydarzeniach patriotycznych (np. Zlot 30-lecia ZHR, Rocznicy powstania warszawskiego). Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia – a pomysłów mamy wiele!
Harcerstwo jest różne – swoje miejsce w drużynie znajdzie tutaj i sportowiec, i artysta, osoba bardzo aktywna i skryta, dusza towarzystwa i dusza nie-śmiała.
Jeżeli chcesz zobaczyć, czym się zajmujemy, lubisz przyrodę, chcesz nauczyć się wielu nowych umiejętności i przeżyć wiele przygód w gronie świetnych osób, dołącz do nas! Na naszej stronie internetowej www.2odh.pl oraz na profilu na Facebook’u, gdzie staramy się umieszczać aktualne informacje z życia naszej drużyny, możesz dowiedzieć się więcej.

W naszej drużynie działają trzy zastępy: wilki, rysie i lisy. Każdy zastęp ma swojego szefa: zastępowego, który odpowiada za swoją brygadę. Zastępy spotykają się oddzielnie, mają różne zwyczaje, spędzają czas na pracy i zabawie. Co jakiś czas spotykamy się całą drużyną, której przewodzi drużynowy i przyboczny (zastępca).

Zbiórki odbywają się co tydzień i trwają ok. 2-3 godzin. Staramy się by przebywać wśród przyrody – najlepiej w lesie lub parku. Spotykamy się wtedy, kiedy działa szkoła, czyli nie ma zbiórek w ferie i wakacje. Niezwykle ważne są nasze wyjazdy czyli biwaki (3 dni), zimowisko (ferie zimowe) i obozy (wakacje). Staramy się, by koszt tych wyjazdów był jak najmniejszy przez organizowanie różnych akcji zarobkowych. Na tych wyjazdach uczymy się wielu praktycznych umiejętności, które wykorzystuje się nie tylko w harcerstwie, ale w i codziennym życiu. Dzięki nam nauczysz się
np. trzymać poprawnie młotek i przybić gwóźdź.

Harcerze zdobywają różne sprawności, które wyszywają na mundurze – jest ich kilkaset, więc każdy znajdzie coś dla siebie.


KRZYŻ HARCERSKI


Każdy w drużynie przygotowuje się do przyjęcia krzyża harcerskiego. Jak go otrzymać? Nie jest to trudne, ale czas przyjęcia zależy od zaangażowania druha. Najpierw trzeba zdobyć stopień adekwatny do wieku:

młodzik (11-13 lat)

wywiadowca (12-14 lat)

ćwik (13-16 lat)

Harcerz Orli – HO (15-18 lat)

Harcerz Rzeczpospolitej – HR

Próba na powyższe stopnie trwa od 3 do 6 miesięcy. Po otrzymaniu pierwszego stopnia przychodzi szczególna noc, kiedy harcerze składają dobrowolne przyrzeczenie: „Mam szczerą wolę całym życiem służyć Bogu i Polsce, nieść chętnie pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu”.

Harcerze rozpoznawani są po mundurze, który noszą. Są one podobne, ale każda drużyna ma swoje charakterystyczne kolory czy symbole. Nie jesteśmy grupą wojskową czy parawojskową, a sam mundur ma sprawić, byśmy poczuli się jedną drużyną. I chociaż ubieramy się podobnie, zawsze pielęgnujemy też poczucie naszej indywidualności.Składki harcerskie


Dzięki składkom harcerze są ubezpieczeni. Kupujemy dzięki składkom także niezbędne materiały na nasze wyjazdy oraz części umundurowania. Zawsze wzajemnie sobie pomagamy, jeśli ktoś potrzebuje pomocy w opłaceniu składki czy kupnie munduru.